Linux Plumbers Conference 2019

from Monday, 9 September 2019 (09:00) to Wednesday, 11 September 2019 (23:00)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
9 Sep 2019
10 Sep 2019
11 Sep 2019
AM
10:00
Distribution Kernels MC (until 13:30) (Esmerelda-room-I&II)
10:00 Upstream 1st: Tools and workflows for multi kernel version juggling of short term fixes, long term support, board enablement and features with the upstream kernel - Bruce Ashfield (Xilinx)   (Esmerelda-room-I&II)
10:20 Using Yocto to build a distro and maintain a kernel tree - Senthil Rajaram Sasha Levin   (Esmerelda-room-I&II)
10:40 Making it easier for distros to package kernel source - Don Zickus (Red Hat)   (Esmerelda-room-I&II)
11:00 Monitoring and Stabilizing the In-Kernel ABI - Matthias Maennich (Google)   (Esmerelda-room-I&II)
12:00 KernelCI applied to distributions - Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Esmerelda-room-I&II)
12:20 Automatically testing distribution kernel packages - Alice Ferrazzi   (Esmerelda-room-I&II)
12:40 Distros and Syzkaller - Why bother?   (Esmerelda-room-I&II)
13:00 Being Kernel Maintainer at Oracle - Lessons & Challenges.   (Esmerelda-room-I&II)
10:00
Kernel Summit Track (until 19:30) (Floriana-room-III)
11:30 --- Break ---
13:30 --- Lunch ---
16:30 --- Break ---
18:30 TAB Elections   (Floriana-room-III)
10:00
LPC Refereed Track (until 18:30) (Floriana-room-II)
10:00 Maintaining out of tree patches over the long term - Steven Rostedt Tom Zanussi John Kacur Daniel Wagner Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Floriana-room-II)
10:45 Core Scheduling: Taming Hyper-Threads to be secure - Julien Desfossez (DigitalOcean) Vineeth Remanan Pillai   (Floriana-room-II)
11:30 --- Break ---
12:00 Scaling performance profiling infrastructure for data centers - Ian Rogers (Google Inc) Rohit Jnagal Stephane Eranian (Google Inc)   (Floriana-room-II)
12:45 printk: Why is it so complicated? - John Ogness (Linutronix GmbH)   (Floriana-room-II)
13:30 --- Lunch ---
15:00 What does remote attestation buy you? - Matthew Garrett (Google)   (Floriana-room-II)
15:45 Linux kernel fastboot on the way - Mr Feng Tang   (Floriana-room-II)
16:30 --- Break ---
17:00 Red Hat joins CI party, brings cookies - Nikolai Kondrashov (Red Hat) Veronika Kabatova (Red Hat)   (Floriana-room-II)
17:45 Challenges of the RDMA subsystem - Mr Jason Gunthorpe (Mellanox Technologies)   (Floriana-room-II)
10:00
Networking Summit Track (until 18:30) (Floriana-room-I)
10:00 Welcome - Daniel Borkmann (Cilium.io) David Miller (Red Hat Inc.)   (Floriana-room-I)
10:45 BPF packet capture helpers, libbpf interfaces   (Floriana-room-I)
11:30 --- Break ---
12:00 Mutipath TCP Upstreaming   (Floriana-room-I)
12:45 Programmable socket lookup with BPF   (Floriana-room-I)
13:30 --- Lunch ---
15:00 XDP bulk packet processing   (Floriana-room-I)
15:45 LAG and hardware offload to support RDMA and IO virtualized interfaces   (Floriana-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 netfilter hardware offloads   (Floriana-room-I)
10:00
Testing and Fuzzing MC (until 13:30) (Opala-room-I&II)
10:00 kernelCI: testing a broad variety of hardware - Kevin Hilman (BayLibre) Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Opala-room-I&II)
10:35 Dealing with complex test suites - Guillaume Tucker (Collabora Limited)   (Opala-room-I&II)
10:55 GWP-ASAN - Dmitry Vyukov (Google)   (Opala-room-I&II)
11:15 Fighting uninitialized memory in the kernel - Alexander Potapenko (Google)   (Opala-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 syzbot: update and open problems - Dmitry Vyukov (Google)   (Opala-room-I&II)
12:20 Collaboration/unification around unit testing frameworks - Dr Knut Omang (Oracle)   (Opala-room-I&II)
12:50 All about Kselftest - Shuah Khan (The Linux Foundation) Dan Rue Anders Roxell   (Opala-room-I&II)
10:00
Toolchains MC (until 13:30) (Jade-room-I&II)
10:00
Databases MC (until 13:30) (Jade-room-I&II)
10:00 Open Session - Daniel Black (IBM)   (Jade-room-I&II)
10:05 io_uring - excitement - looking for feedback & potential issues - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
10:20 disk write barriers - Sergei Golubchik   (Jade-room-I&II)
10:40 Filesystem atomic writes / O_ATOMIC - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
10:55 MySQL @EXT4 performance impacts with latest Linux kernels - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
11:15 MySQL @XFS - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 What SQLite Devs Wish Linux Filesystem Devs Knew About SQLite - Dr Richard Hipp (SQLite)   (Jade-room-I&II)
12:07 IO: Durability, Errors and Documentation - Mr Tomas Vondra (Postgresql) Andres Freund (EnterpriseDB / PostgreSQL)   (Jade-room-I&II)
12:27 Time series of thread profiles in production - Josef Ahmad (MongoDB Inc.)   (Jade-room-I&II)
12:42 New InnoDB REDO log design and MT sync challenges - Mr Pawel OLCHAWA   (Jade-room-I&II)
12:57 IP / UNIX Socket Backlog - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
12:57 IP port -vs- UNIX socket difference on - IP stack is 20-30% slower on MySQL - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
13:12 Regressions due CPU cache issues and missed visibility in Linux/kernel instrumentation - Mr Pawel OLCHAWA   (Jade-room-I&II)
13:12 Syscall overhead from Spectre/Meltdown fixes - Dimitri KRAVTCHUK   (Jade-room-I&II)
13:22 Conclusion - Daniel Black (IBM)   (Jade-room-I&II)
10:00
Kernel Summit Track (until 18:30) (Floriana-room-III)
11:30 --- Break ---
13:30 --- Lunch ---
16:30 --- Break ---
10:00
LPC Refereed Track (until 18:30) (Floriana-room-II)
10:00 BPF is eating the world, don't you see? - Arnaldo Carvalho de Melo (Red Hat Inc.)   (Floriana-room-II)
10:45 oomd2 and beyond: a year of improvements - Daniel Xu (Facebook)   (Floriana-room-II)
11:30 --- Break ---
12:00 Integration of PM-runtime with System-wide Power Management - Rafael Wysocki (Intel Open Source Technology Center)   (Floriana-room-II)
12:45 Kernel Address Space Isolation - Alexandre Chartre (Oracle) Joel Nider (IBM Research) James Bottomley (IBM) Mike Rapoport (IBM)   (Floriana-room-II)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Enabling TPM based system security features - Mr Andreas Fuchs (Fraunhofer SIT)   (Floriana-room-II)
15:45 Utilizing tools made for "Big Data" to analyse Ftrace data - making it fast and easy - Yordan Karadzhov (VMware)   (Floriana-room-II)
16:30 --- Break ---
17:00 CPU controller on a single runqueue - Rik van Riel (Facebook)   (Floriana-room-II)
17:45 Formal verification made easy (and fast)! - Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Floriana-room-II)
10:00
Networking Summit Track (until 18:30) (Floriana-room-I)
10:45 Linux Kernel VxLan with Multicast Routing for flood handling   (Floriana-room-I)
11:30 --- Break ---
12:00 SwitchDev offload optimizations   (Floriana-room-I)
12:45 Future ipv4 unicast extensions   (Floriana-room-I)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Making the Kubernetes Service Abstraction Scale using eBPF   (Floriana-room-I)
15:45 Making Networking Queues a First Class Citizen in the Kernel   (Floriana-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 Seamless transparent encryption with BPF and Cilium   (Floriana-room-I)
10:00
Open Printing MC (until 13:30) (Opala-room-I&II)
10:00 Printing in Linux as of today - Till Kamppeter Aveek Basu   (Opala-room-I&II)
10:20 Common Print Dialog Backends - Rithvik Patibandla Till Kamppeter   (Opala-room-I&II)
11:00 Working with SANE to make IPP scanning a reality - Aveek Basu   (Opala-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 Printer/Scanner Applications - The new format for printer and scanner drivers - Till Kamppeter   (Opala-room-I&II)
12:30 The Future of Printer Setup Tools - IPP Driverless Printing and IPP System Service - Till Kamppeter   (Opala-room-I&II)
13:00 3D Printing without the use of any slicer. - Aveek Basu   (Opala-room-I&II)
10:00
Real Time MC (until 13:30) (Esmerelda-room-I&II)
10:00
Kernel Summit Track (until 17:45) (Floriana-room-III)
11:30 --- Break ---
13:30 --- Lunch ---
16:30 --- Break ---
10:00
LPC Refereed Track (until 17:45) (Floriana-room-II)
10:00 Finding more DRAM - Yu Zhao (Google) Suren Baghdasaryan (Google) Shakeel Butt (Google)   (Floriana-room-II)
10:45 Linux Gen-Z Sub-system - Jim Hull (Hewlett Packard Enterprise) Keith Packard (Hewlett Packard Enterprise) Betty Dall (HPE)   (Floriana-room-II)
11:30 --- Break ---
12:00 Efficient Userspace Optimistic Spinning Locks - Mr Waiman Long (Red Hat)   (Floriana-room-II)
12:45 Malloc for everyone and beyond NUMA - Jerome Glisse (Red Hat)   (Floriana-room-II)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Writing A Kernel Driver in Rust - Mr Christian Brauner   (Floriana-room-II)
16:30 --- Break ---
10:00
Networking Summit Track (until 17:45) (Floriana-room-I)
10:00 Scaling container policy management with kernel features   (Floriana-room-I)
10:45 Traffic footprint characterization of workloads using BPF   (Floriana-room-I)
11:30 --- Break ---
12:00 XDP: the Distro View   (Floriana-room-I)
12:45 An Evaluation of Host Bandwidth Manager   (Floriana-room-I)
13:30 --- Lunch ---
15:00 Improving Route Scalability with Nexthop Objects   (Floriana-room-I)
15:45 Life at a Networking Vendor -- Keeping up with the Joneses   (Floriana-room-I)
16:30 --- Break ---
17:00 Ethernet Cable Diagnostic using Netlink Ethtool API   (Floriana-room-I)
10:00
RDMA MC (until 13:30) (Opala-room-I&II)
10:00 HMM - John Hubbard (NVIDIA)   (Opala-room-I&II)
10:30 GUP for P2P   (Opala-room-I&II)
11:00 RDMA, File Systems, and DAX - Mr Ira Weiny   (Opala-room-I&II)
11:30 --- Break ---
12:00 Discussion about IBNBD/IBTRS Upstreaming: Action Items. - Mr Jinpu Wang (1 & 1 IONOS Cloud GmbH) Mr Danil Kipnis (1 & 1 IONOS Cloud GmbH)   (Opala-room-I&II)
12:30 Shared IB Objects - Yuval Shaia (Oracle)   (Opala-room-I&II)
13:00 Improving RDMA performance through the use of contiguous memory and larger pages for files. - Christopher Lameter (Jump Trading LLC)   (Opala-room-I&II)
10:00
RISC-V MC (until 13:30) (Jade-room-I&II)
10:00
Tracing MC (until 13:30) (Esmerelda-room-I&II)
10:00 drgn: Programmable Debugging - Omar Sandoval   (Esmerelda-room-I&II)
10:22 Kernel Boot Time Tracing - Masami Hiramatsu (Linaro Ltd.)   (Esmerelda-room-I&II)
10:44 Sharing PMU counters across compatible perf events - David Carrillo Cisneros (Facebook) Song Liu   (Esmerelda-room-I&II)
11:06 A trace-cmd front end interface to ftrace histogram, triggers and synthetic events. - Tzvetomir Stoyanov   (Esmerelda-room-I&II)
11:30 --- Coffee and Tea ---
12:00 Unifying trace processing ecosystems with Babeltrace - Jérémie Galarneau (EfficiOS/LTTng/Babeltrace)   (Esmerelda-room-I&II)
12:22 libtrace - making libraries of our tracing tools - Steven Rostedt   (Esmerelda-room-I&II)
12:44 bpftrace - Mr Alastair Robertson (Yellowbrick)   (Esmerelda-room-I&II)
13:06 BPF Tracing Tools: New Observability for Performance Analysis - Brendan Gregg (Netflix)   (Esmerelda-room-I&II)
PM
15:00
Scheduler MC (until 18:30) (Esmerelda-room-I&II)
15:00 Core scheduling   (Esmerelda-room-I&II)
15:45 Proxy Execution - Juri Lelli (Red Hat)   (Esmerelda-room-I&II)
16:00 Making SCHED_DEADLINE safe for kernel kthreads - Paul McKenney (IBM Linux Technology Center)   (Esmerelda-room-I&II)
16:30 --- Break ---
17:00 CFS load balance rework - Vincent Guittot (Linaro)   (Esmerelda-room-I&II)
17:30 flattening the hierarchy discussion - Rik van Riel (Facebook)   (Esmerelda-room-I&II)
17:45 Scheduler domains and cache bandwidth - Valentin Schneider (Arm Ltd)   (Esmerelda-room-I&II)
18:00 TurboSched: Core capacity Computation and other challenges - Parth Shah   (Esmerelda-room-I&II)
18:15 Task latency-nice - Subhra Mazumdar   (Esmerelda-room-I&II)
15:00
VFIO/IOMMU/PCI MC (until 18:40) (Opala-room-I&II)
15:00 User interfaces for per-group default domain type - Baolu Lu   (Opala-room-I&II)
15:25 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
15:30 Status of Dual Stage SMMUv3 integration - Eric Auger (Red Hat)   (Opala-room-I&II)
15:55 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
16:00 PASID Management in Linux - Mr Pan Jacob (Intel)   (Opala-room-I&II)
16:25 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
16:30 Architecture considerations for vfio/iommu handling - Cornelia Huck   (Opala-room-I&II)
16:45 --- VFIO/IOMMU/PCI main break ---
17:05 Optional or reduced PCI BARs - Jonathan Derrick   (Opala-room-I&II)
17:30 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
17:35 PCI Resources assignment policies - Benjamin Herrenschmidt (Amazon AWS)   (Opala-room-I&II)
18:00 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
18:05 Use IOMMU to prevent DMA attacks from Thunderbolt devices - Baolu Lu   (Opala-room-I&II)
18:20 --- VFIO/IOMMU/PCI speaker change ---
18:25 Implementing NTB controller using PCIe endpoint - Mr Kishon Vijay Abraham I   (Opala-room-I&II)
15:00
You, Me, and IoT MC (until 18:30) (Jade-room-I&II)
15:00
Android MC (until 18:30) ()
15:00 Generic Kernel Image (GKI) progress - Sandeep Patil (Google)   ()
15:15 Monitoring and Stabilizing the In-Kernel ABI - Matthias Männich (Google)   ()
15:30 Solving issues associated with modules and supplier-consumer dependencies - Saravana Kannan (Google)   ()
15:45 Android Virtualization (esp. Camera, DRM) - Alistair Delva (Google)   ()
16:00 libcamera: Unifying camera support on all Linux systems - Laurent Pinchart (Ideas on Board Oy)   ()
16:15 Emulated storage features (eg sdcardfs) - Daniel Rosenberg (Google)   ()
16:30 Eliminating WrapFS hackery in Android with ExtFUSE (eBPF/FUSE)   ()
16:45 --- Break ---
17:00 Linaro Kernel Functional Testing (LKFT): functional testing of android common kernels - Tom Gall (Linaro)   ()
17:15 How we're using ebpf in Android networking   ()
17:30 Handling memory pressure on Android - Suren Baghdasaryan (Google)   ()
17:45 DMABUF Developments - Sumit Semwal John Stultz (in absentia)   ()
18:00 DRM/KMS for Android, adoption and upstreaming - Alistair Delva (Google)   ()
18:15 scheduler: uclamp usage on Android - Suren Baghdasaryan (Google)   ()
15:00
Containers and Checkpoint/Restore MC (until 20:00) (Jade-room-I&II)
15:00 Opening session - Stéphane Graber (Canonical Ltd.)   (Jade-room-I&II)
15:10 CRIU and the PID dance - Adrian Reber (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
15:30 Address Space Isolation for Container Security - Mike Rapoport James Bottomley (IBM)   (Jade-room-I&II)
15:45 Seccomp Syscall Interception - Mr Christian Brauner   (Jade-room-I&II)
16:00 Update on Task Migration at Google Using CRIU - Kamil Yurtsever (Google)   (Jade-room-I&II)
16:30 --- Break ---
16:45 Secure Image-less Container Migration - Dr Martin Kollingbaum (University of Aberdeen) Mr Radostin Stoyanov (University of Aberdeen)   (Jade-room-I&II)
17:00 Using kernel keyrings with containers - Mr David Howells (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
17:30 Can we agree on what needs to happen to get shiftfs upstream - Mr Seth Forshee (Canonical) James Bottomley (IBM) Christian Brauner   (Jade-room-I&II)
18:00 Securing Container Runtimes with openat2 and libpathrs   (Jade-room-I&II)
18:30 --- Break ---
18:40 Using the new mount API with containers - Mr David Howells (Red Hat)   (Jade-room-I&II)
19:10 Cgroup v1/v2 Abstraction Layer   (Jade-room-I&II)
19:30 CRIU: Reworking vDSO proxification, syscall restart - Andrei Vagin Dmitry Safonov   (Jade-room-I&II)
19:50 Closing session - Stéphane Graber (Canonical Ltd.)   (Jade-room-I&II)
15:00
Power Management and Thermal Control MC (until 20:00) (Esmerelda-room-I&II)
15:00 Multiple thermal zones representation   (Esmerelda-room-I&II)
15:25 Performance guarantees under thermal pressure - Morten Rasmussen (Arm)   (Esmerelda-room-I&II)
15:50 Task-centric thermal management - Morten Rasmussen (Arm)   (Esmerelda-room-I&II)
16:15 Improving producer-consumer type workload performance - Srinivas Pandruvada   (Esmerelda-room-I&II)
16:40 --- Break ---
17:00 Device power management based on platform firmware - Mr Sudeep Holla (ARM)   (Esmerelda-room-I&II)
17:25 Taking suspend/resume validation to the next level   (Esmerelda-room-I&II)
17:50 C-state latency measurement infrastructure   (Esmerelda-room-I&II)
18:15 CPU Idle Time Management Improvements - Rafael Wysocki (Intel Open Source Technology Center)   (Esmerelda-room-I&II)
18:40 --- Break ---
19:00 Power Management and Thermal Control BoF Sessions   (Esmerelda-room-I&II)
15:00
BPF MC (until 18:40) (Esmerelda-room-I&II)
15:00 Bringing BPF developer experience to the next level - Andrii Nakryiko (Facebook)   (Esmerelda-room-I&II)
15:23 BPF Debugging - Yonghong Song   (Esmerelda-room-I&II)
15:45 A pure Go BPF library - Lorenz Bauer (Cloudflare) Joe Stringer (Isovalent / Cilium) Martynas Pumputis   (Esmerelda-room-I&II)
16:07 Do we need CAP_BPF_ADMIN? - Song Liu   (Esmerelda-room-I&II)
16:30 --- Coffee and Tea Break ---
17:00 Reuse host JIT back-end as offload back-end - Mr JIONG WANG (Netronome Systems)   (Esmerelda-room-I&II)
17:20 Using SCEV to establish pre and post-conditions over BPF code - Mr John Fastabend (Isovalent)   (Esmerelda-room-I&II)
17:40 Beyond per-CPU atomics and rseq syscall: subset of eBPF bytecode for the do_on_cpu syscall - Mathieu Desnoyers (EfficiOS Inc.)   (Esmerelda-room-I&II)
18:00 Kernel Runtime Security Instrumentation (KRSI) - Mr KP Singh   (Esmerelda-room-I&II)
18:20 Map batch processing - Yonghong Song   (Esmerelda-room-I&II)
15:00
Live Patching MC (until 18:30) (Opala-room-I&II)
15:00
System Boot and Security MC (until 18:30) (Jade-room-I&II)
18:45 Closing Plenary   ()
20:00 Closing Party   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×